logo MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! 
telefon (+48) 577 167 775 

(pon-pt: 8:00-18:00, sob:8:00-14:00) 
Opcje przeglądania
Producent
Dostępność
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja
Actellic 500EC 100ml TARGET Actellic 500EC 100ml TARGET
Producent: Target
Cena: 35,00 zł
szt.
zobacz więcej

Wołek zbożowy – groźny szkodnik magazynowy

Wołek zbożowy to jeden z najbardziej uporczywych szkodników trapiących rolników. Pojawia się szczególnie w magazynach, silosach, składach czy spichlerzach, stąd jego potoczna nazwa – szkodnik magazynowy. Jest to niezwykle szkodliwy, niewielki chrząszcz, umiejący zniszczyć ogromne ilości zapasów zboża. Żeruje w głębszych warstwach ziarna, unikając światła. Tam też składa jaja. Szczególnie często pojawia się w magazynach pszenicy i żyta, może też atakować jęczmień, owies i kukurydzę. Zwalczanie wołka zbożowego należy przeprowadzać kompleksowo i skrupulatnie. To jedyna gwarancja uzyskania zadowalających rezultatów.

Charakterystyka i zwalczanie wołka zbożowego

Wołek zbożowy to brązowy lub czarny, podłużny chrząszcz o długości ciała osiągającej od 2 do 5 mm. Młode osobniki mają jaśniejsze ubarwienie, a starsze są ciemniejsze. Chrząszcze żerują głównie nocą. Składają też jaja wewnątrz ziaren. Jedna samica każdego dnia może składać nawet kilka jaj, co powoduje, że wzrost populacji szkodnika jest bardzo szybki. Cały rozwój larwy wołka zbożowego przebiega wewnątrz ziarna, a więc szkodniki nie rozmnażają się w drobno zmielonych produktach.

Szkodnik magazynowy jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury i lubi wilgotne środowisko. Samice składają najwięcej jaj w wysokich temperaturach, w chłodniejszych warunkach nie następuje rozmnażanie się wołka zbożowego. Z warunkami atmosferycznymi jest też związania długość ich życia, która waha się od kilkunastu dni do nawet dwóch lat. Ze względu na to, że wołek zbożowy żeruje wewnątrz ziaren, rozpoznanie szkodnika nie jest łatwe. Jego działalność powoduje obniżenie jakości ziarna poprzez zmniejszenie ilości zawartego w nim białka. Ponadto zanieczyszczone przez szkodnika zboża mogą powodować u spożywających je ludzi silne reakcje alergiczne i stany zapalne, dlatego tak ważne jest zwalczanie wołka zbożowego w zbożu.

Zwalczanie wołka zbożowego w zbożu magazynowym – środki

Dorosłe osobniki mogą chować się w ciemnych szczelinach magazynu, dlatego najważniejszym krokiem umożliwiającym zwalczanie wołka zbożowego jest dokładna dezynsekcja pomieszczeń, w których ma być składowane zboże. Ponadto można stosować środki do zabezpieczania ziaren, a w przypadku wykrycia obecności szkodnika w zbożu wykonywać jego fumigację. Nasza oferta obejmuje wszystkie potrzebne środki – zachęcamy do zapoznania się z zawartością kategorii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl