logo MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! 
telefon (+48) 577 167 775 

(pon-pt: 8:00-18:00, sob:8:00-14:00) 

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie

Ślimaki to jedna z ważnych części ekosystemu, która potrafi być pożyteczna. Jednak ślimak w ogrodzie czy na działce często sieje spustoszenie i powoduje poważne szkody w uprawach roślin. Ślimaki chętnie żywią się młodymi pędami, liśćmi, korzeniami i kwiatostanami roślin, wpływając na ich degenerację i wywołując uszczerbek w plonach. Zwalczanie ślimaków w ogrodzie - warto poznać najskuteczniejsze sposoby na walkę z tymi szkodnikami.

Ślimak w ogrodzie – jak sobie z nim radzić?

Ślimaki pojawiają się w ogrodzie przede wszystkim, gdy panuje duża wilgoć, a więc po deszczu i w pochmurne dni. Unikają słońca, kryjąc się w cieniu lub w wysokiej trawie, a także w różnych zakamarkach. Nie lubią też wysokich temperatur. Ślimaki posiadające skorupki, m.in. winniczki, rzadko szkodzą uprawom. Ślimaki nagie wychodzą zaś na żer w nocy, wygryzając w liściach, kwiatach, łodygach i innych częściach roślin charakterystyczne dziury. Ślimak w ogrodzie powoduje więc oszpecenie i uszkodzenie roślin, prowadząc do ich osłabienia oraz obumierania. Może żerować na różnych roślinach – zarówno warzywach i owocach (jak np. truskawki), jak i okazach ozdobnych czy ziołach.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie rozpoczyna się od profilaktyki. Warto unikać tworzenia kryjówek dla szkodnika, którymi mogą być wszelkie zacienione i osłonięte miejsca – począwszy od zarośli i wysokiej trawy, aż po składowane na działce deski czy materiały budowlane. Dobrze też zadbać o osuszanie terenu wokół upraw i nie dopuszczać do gnicia ściętych fragmentów roślin, które stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju ślimaków. Ślimak nie lubi też oczyszczonej i napowietrzonej gleby, a więc jego pojawieniu się nie będzie sprzyjać często przekopywane czy traktowane aeratorem podłoże.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie za pomocą środków chemicznych

Gdy ślimak w ogrodzie już się pojawi, można spróbować wyłapywać go za pomocą dostępnych na rynku pułapek. Gdy jednak jego niszczycielska działalność jest nie do opanowania, trzeba szybko przedsięwziąć kroki dotyczące jego eliminacji. Zwalczanie ślimaków za pomocą chemicznych środków ochrony roślin to jedna z najskuteczniejszych metod, jednak nieobojętna dla środowiska.

Dostępne w naszej ofercie produkty umożliwią Ci skuteczne i bezpieczne zwalczanie ślimaków. Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, możesz być pewien, że nasz asortyment będzie dla Ciebie wsparciem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl